Kratom

Mitragyna speciosa
Mitragyna speciosa

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Kratom (Mitragyna speciosa) je druh rostliny z čeledi mořenovité. Je to tropický strom se vstřícnými jednoduchými listy a žlutavými květy v kulovitých květenstvích. Plodem jsou drobné tobolky v kulovitém plodenství. Tento strom se přirozeně vyskytuje v tropické Asii od Indočíny (Thajsko, Kambodža) přes jihovýchodní Asii (Malajský poloostrov, Sumatra, Borneo, Filipíny) po Novou Guineu. Strom je pěstován také v jižním Vietnamu a Myanmaru.

Ze sušených listů se v Indočíně a jihovýchodní Asii získává tradiční povzbuzující a léčivý prostředek, známý nejčastěji pod thajským názvem kratom. Hlavními účinnými látkami jsou indolové alkaloidy, zejména mitragynin a 7-hydroxymitragynin. V závislosti na použitém množství je účinek kratomu buď stimulující, nebo euforický a tlumící. Pravidelné užívání může vést k vytvoření tolerance a mírně až středně silné fyzické i psychické závislosti. Tato závislost je ale znatelně slabší než u běžných opiátů.

Léčivé účinky bylinky kratom

  • Listy kratomu obsahují různé účinné látky (hlavně alkaloidy), které jsou halucinogenní a mohou způsobit psychózu, stimulaci (euforii) a také sedaci.
  • Kromě toho aktivní složky obsažené v rostlině mají analgetické, adstringentní, stimulační a tonizační účinky.
  • Rostlina byla populárně používána jako náhražka opia, ale byla zakázána v různých zemích po celém světě kvůli potenciálně návykové povaze některých jejích složek.
  • Kratom obsahuje chemické látky, které mají analgetické nebo sedativní účinky.
  • Chemické sloučeniny obsažené v kratomu by mohly být potenciálně slibnou novou generací nových léků proti bolesti.
  • Preparáty s obsahem kratomu se také v Asii používají jako lokální anestetika a také k léčbě různých zdravotních problémů, jako je hypertenze, cukrovka, úplavice, gastrointestinální paraziti a bolesti žaludku.
  • Listy se také přikládají zevně jako obklady, samotné k léčbě ran nebo v kombinaci s jinými léčivými rostlinami na abnormální zvětšení sleziny.
  • Domorodci v různých asijských zemích konzumují listy pro jejich povzbuzující schopnosti, stejně jako v boji proti únavě a jako náhradu za opium.
  • Rostlinné chemikálie mají ve vysokých dávkách účinek podobný morfinu.
  • Kratom byl také používán jako léčba proti závislosti na opiu.
  • Produkty vyrobené z této rostliny se používají v Thajsku a Malajsii k léčbě různých zdravotních problémů, včetně střevních červů, kašle, cukrovky, hypertenze, chronické bolesti pohybového aparátu a gastroenteritidy.
  • Listy se také používají ke snížení horečky a pro své protizánětlivé a analgetické účinky.

Kontraindikace

Kratom může představovat zdravotní riziko pro osoby trpící vysokým tlakem, protože zvyšuje krevní tlak. Kratom by také neměly užívat těhotné a kojící ženy.

Vedlejší účinky  

Nezodpovědné užívání kratomu může vést k vážným nepříznivým zdravotním účinkům, zvláště když je rostlina konzumována spolu s alkoholem a/nebo jinými drogami pro "rekreační účely".
Fatální intoxikaci obvykle nezpůsobuje požití kratomu samotného, ​​ale v kombinaci s různými dalšími produkty, včetně alkoholu, nebo některých složek léků. 

Fotogalerie