Zázvor pravý
Popis, obsahové látky a léčivé účinky
Zázvor pochází pravděpodobně z východní Asie a po tisíciletí se v kuchyni používá jako ostré koření. V pozdní antice ho poznala i Evropa.
Účinnost zázvoru určují hlavně silice, gin-gerol, shogaoly a speciální kurkuminoidy, způsobující známou aromaticky ostrou chuť. V silici je obsažen zingiberin.
Zázvor má široké spektrum působení. Podporuje trávení tučných jídel a mírní zažívací potíže jako nadýmání, pocit plnosti a křeče. Jelikož chrání před záněty a podporuje antioxidační obranný systém, neměl by nikdy mezi kořením chybět. Vžité je doporučování zázvoru při cestovní nevolnosti (kinetóze). I při zvýšených hodnotách krevního tuku, arterioskleróze a revmatických obtížích je pravidelné užívání zázvoru velmi účelné. V dobách nemocí z nachlazení a při rýmě je zázvor ideální prevencí a chutným doprovodem léčby.
V ájurvédské medicíně je zázvor pevnou součástí léčby migrény. Gingeroly mají zmnožovat tok žluči, která kladně ovlivňuje hladinu cholesterolu. Gingeroly a shogaoly dále vykazovaly, pravděpodobně inhibováním enzymů jako například cykloxygenázy (COX), schopnost tlumit záněty a mírnit bolest. Zingiberin v silici tlumí rozmnožování rhinovirů.
Účinnost zázvoru byla prokázána u celé řady nádorů, například u rakoviny tlustého střeva, žaludku, kůže, jater, prostaty či vaječníků. V pokusech na myších s rakovinou prostaty například došlo k potlačení růstu nádoru o 56 %. Zánětlivé procesy v těle představují důležitý rizikový faktor nejen nádorových onemocnění, ale i kardiovaskulárních chorob, obezity a dalších závažných potíží. Gingeroly a další látky obsažené v zázvoru potlačují zánětlivé procesy. Zázvorový extrakt prokazatelně snižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi, a to již po sedmi týdnech pravidelného každodenního užívání, podobně pozitivní efekt má i na snížení krevního tlaku. Všechny tyto ukazatele přitom patří mezi hlavní rizikové faktory infarktu myokardu a mozkové mrtvice. V případě mozkové mrtvice navíc může zázvor výrazně snížit její dopad na stav a funkce mozku.
Léčivé účinky zázvoru
- Působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém
- Potlačuje růst nádorů
- Potlačuje zánětlivé procesy v organismu
- Pomáhá proti migrénám
- Stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol
- Pomáhá při redukci váhy
- Prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
- Předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
- Zmírňuje nevolnost při cestování i v těhotenství
- Působí jako afrodiziakum
Kontraindikace
Vedlejší účinky
V těhotenství se podávají dávky od 650 mg do 1 g denně, a to pouze krátkodobě a pod dohledem lékaře. U dětí je možné krátkodobé podávání od dvou let věku, dávkování by měl určit lékař.