Zázvor pravý

Amomum zingiber
Amomum zingiber

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Zázvor pochází pravděpodobně z východ­ní Asie a po tisíciletí se v kuchyni používá jako ostré koření. V pozdní antice ho po­znala i Evropa.

Účinnost zázvoru určují hlavně silice, gin-gerol, shogaoly a speciální kurkuminoidy, způsobující známou aromaticky ostrou chuť. V silici je obsažen zingiberin.
Zázvor má široké spektrum působení. Podporuje trávení tučných jídel a mírní zažívací potíže jako nadýmání, pocit plnosti a křeče. Jelikož chrání před záně­ty a podporuje antioxidační obranný systém, neměl by nikdy mezi kořením chybět. Vžité je doporučování zázvoru při cestovní nevolnosti (kinetóze). I při zvý­šených hodnotách krevního tuku, arte­rioskleróze a revmatických obtížích je pravidelné užívání zázvoru velmi účelné. V dobách nemocí z nachlazení a při rýmě je zázvor ideální prevencí a chutným do­provodem léčby.
V ájurvédské medicíně je zázvor pevnou součástí léčby migrény. Gingeroly mají zmnožovat tok žluči, která kladně ovlivňu­je hladinu cholesterolu. Gingeroly a sho­gaoly dále vykazovaly, pravděpodobně inhibováním enzymů jako například cyk­loxygenázy (COX), schopnost tlumit záně­ty a mírnit bolest. Zingiberin v silici tlumí rozmnožování rhinovirů.
Účinnost zázvoru byla prokázána u celé řady nádorů, například u rakoviny tlustého střeva, žaludku, kůže, jater, prostaty či vaječníků. V pokusech na myších s rakovinou prostaty například došlo k potlačení růstu nádoru o 56 %. Zánětlivé procesy v těle představují důležitý rizikový faktor nejen nádorových onemocnění, ale i kardiovaskulárních chorob, obezity a dalších závažných potíží. Gingeroly a další látky obsažené v zázvoru potlačují zánětlivé procesy. Zázvorový extrakt prokazatelně snižuje hladinu LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi, a to již po sedmi týdnech pravidelného každodenního užívání, podobně pozitivní efekt má i na snížení krevního tlaku. Všechny tyto ukazatele přitom patří mezi hlavní rizikové faktory infarktu myokardu a mozkové mrtvice. V případě mozkové mrtvice navíc může zázvor výrazně snížit její dopad na stav a funkce mozku.

Léčivé účinky zázvoru

  • Působí protizánětlivě a posiluje imunitní systém
  • Potlačuje růst nádorů
  • Potlačuje zánětlivé procesy v organismu
  • Pomáhá proti migrénám
  • Stimuluje krevní oběh, snižuje cholesterol
  • Pomáhá při redukci váhy
  • Prohřeje celé tělo a má relaxační účinky
  • Předchází vzniku chronických onemocnění dýchacích cest
  • Zmírňuje nevolnost při cestování i v těhotenství
  • Působí jako afrodiziakum

Kontraindikace

Zázvor snižuje krevní srážlivost, takže může být problematická jeho kombinace s léky na ředění krve, jako je například Aspirin, Warfarin či Clopidogrel, či s léky na snížení tlaku. Zároveň snižuje hladinu krevního cukru, což je prospěšné pro diabetiky, ovšem v kombinaci s antidiabetickými léčivy zvyšuje riziko vzniku hypoglykemie. 

Vedlejší účinky  

V těhotenství se podávají dávky od 650 mg do 1 g denně, a to pouze krátkodobě a pod dohledem lékaře. U dětí je možné krátkodobé podávání od dvou let věku, dávkování by měl určit lékař. 

Fotogalerie