Vrba bílá

Salix alba
Salix alba

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Vrba bílá je statný listnatý strom dorůstající výšky 15 až 30 metrů. Obvod kmene často přesahuje 1 metr. Je rozšířená po celé Evropě kromě nejsevernějších částí, na východě zasahuje až na Sibiř a do Střední Asie. Vyskytuje se na severu Afriky a pěstován je i jinde, např. v Severní Americe. Vrba patří mezi naše domácí stromy a najdeme ji na vhodných lokalitách od nížin po pahorkatiny.

V léčitelství se používá kůra z dvouletých až tříletých větví vrby bílé a dalších druhů, která se z nich na jaře velmi snadno stahuje. Její nejdůležitější obsahovou látkou je salicin, který se v játrech přeměňuje na kyselinu salicylovou. Tato kyselina působí protizánětlivě, dokáže mírnit bolest hlavy a snižovat teplotu, jelikož má potopudný účinek. Kromě toho mírní bolesti při revmatických potížích. Vrba bílá byla jednou z prvních vědecky zkoumaných rostlin.
Již v 19. století z ní byla extrahována účinná složka (salicin) a podařila se syntetická výroba kyseliny salicylové, na jejímž základě byla vyvinuta kyselina acetylsalicylová. Ta se začala prodávat pod názvem Aspirin, u nás Acylpyrin, byla prvním moderním lékem vyrobeným na rostlinném základě.

Podává se při nemocech z nachlazení, spojených s vysokou teplotou, bolestmi hlavy, kašlem a rýmou, při chřipce, angíně apod. Díky svému dezinfekčnímu účinku působí i při průjmech a katarech v zažívacím ústrojí, dokonce se vrbě připisují účinky proti některým vnitřním parazitům.
Tlumí bolesti kloubů při revmatismu a dně, navíc likviduje záněty. Zastavuje krvácení, posiluje nervy, mírní nespavost a neuralgie.
Zevně se užívá k omývání špatně hojících se hnisavých ran, projevů plísňových onemocnění, při delším užití odstraňuje lupy i akné. Koupele mají celkově posilující účinek.

Léčivé účinky vrby bílé

  • Podává se při nemocech z nachlazení, spojených s vysokou teplotou, bolestmi hlavy, kašlem a rýmou, při chřipce, angíně apod.
  • Díky svému dezinfekčnímu účinku působí i při průjmech a katarech v zažívacím ústrojí
  • Tlumí bolesti kloubů při revmatismu a dně a také likviduje záněty
  • Zevně se užívá k omývání špatně hojících se hnisavých ran
  • Zastavuje krvácení 
  • Posiluje nervy, mírní nespavost a neuralgie
  • Působí proti projevům plísňových onemocnění

Kontraindikace

Při spastické bronchitidě a bronchiálním astmatu by se vrbová kůra neměla užívat, jelikož salicyláty je mohou se zhoršovat.

Vedlejší účinky  

Jelikož užívání kyseliny acetylsalicylové může vést k silným obtížím a dokonce při dlouhodobém užívání ke krvácení žaludku, doporučuje se v takových případech alternativně přípravek z extraktu z vrbové kůry, který takové vedlejší účinky nemá.
Syntetické přípravky v dnešní době bohužel již téměř zcela vytlačily používání vrbové kůry.

Fotogalerie