Kaki 

Viburnum opulus
Viburnum opulus

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Kalina obecná je až 4 m vysoký keř, jeho plody jsou jednosemenné, lesklé a červené peckovice, které zůstávají na keři až dlouho do zimy.
U nás jej nejčastěji nalezneme v teplých oblastech, jakými jsou například Polabí nebo jižní Morava.
Kůra keře obsahuje především tzv. hydroxykumariny esculentin, scopoletin a saligenin, dále organické kyseliny, flavonoidy, třísloviny, steroly, arbutin, pryskyřice, cyklický alkohol viburnitol, hořčinu viburnin a další látky.
V plodech kaliny jsou obsaženy sacharidy, vitamín C, B9, E, A, pektiny a stopové prvky fosfor, železo, mangan, zinek a selen.
Plody by měly být konzumovány až po tepelném zpracování (pro vyšší cukernatost nejdříve zamrazit a pak nechat projít varem) podobně jako černý bez.
Významnou předností tohoto ovoce je vysoká mrazuodolnost a plody nejsou poškozovány ani silnými mrazy. Proto například na Sibiři jsou vítaným zdrojem čerstvého ovoce, které lze sklízet i pod sněhovou pokrývkou. Po působení nízkých teplot jsou plody dokonce z chuťového hlediska přijatelnější, protože se kromě celkového obsahu sušiny zvyšuje i množství jednoduchých cukrů.
Části této rostliny jsou využívány především jako gynekologikum, hlavně při menstruačních bolestech, při různých křečích a při poruchách menstruačního cyklu.
Plody můžeme užívat i tam, kde chceme potlačit nutkání na zvracení (nauzea), dobře působí i u žaludečních vředů.
Vnitřně i zevně formou omývání či obkladů můžeme kalinovou kůru užívat také při léčbě ekzémů a nejrůznějších vyrážek.

Kontraindikace

Konzumace plodů může vyvolat toxickou reakci. Používáme jen bobule, které prošly varem ! ( obsažené toxiny jsou termolabilní). 
Užívání kaliny (s výjimkou kůry kořene) se nedoporučuje těhotným a kojícím ženám.

Vedlejší účinky  

Při nadměrném nebo dlouhodobém užívání je kalina mírně toxická (může vyvolat nevolnost, zvracení, průjem apod.).

Fotogalerie