Lucuma

Pouteria lucuma
Pouteria lucuma

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Plod lucumy je velmi oblíbeným ovocem tropů Jižní Ameriky pro svoji jemně oříškovou a příjemně nasládlou chuť. Právě pro ni a relativně nízký obsah cukrů je zdravým alternativním sladidlem. Plod je také dobrým zdrojem vlákniny, vitamínů a minerálů.
Plody lucumy obsahují beta-karoten, vitamíny ze skupiny B (zejména vitamínu B3 - niacin), minerály (zejména draslík, železo, vápník, fosfor), vlákninu a nenasycené mastné kyseliny (linolová, olejová, palmitová, stearová a linolenová). 
Lucuma je zvláště bohatá na polyfenolické sloučeniny, které mají silné účinky proti stárnutí, protizánětlivé a antioxidační účinky. Díky tomuto vysokému obsahu antioxidantů může ovoce lucuma pomoci snížit výskyt cukrovky, kardiovaskulárních chorob a dalších chronických zdravotních stavů.
Glykosidy dihydrokaempferolu obsažené v lucumě jsou důležité flavonoidní sloučeniny s protizánětlivou aktivitou, které hrají roli při hojení ran a přínosu ovoce pro regeneraci kůže. Bylo také popsáno, že tato sloučenina stimuluje tvorbu inzulínu, čímž pomáhá zlepšovat stavy diabetu.
Dále lucuma obsahuje také kyselinu galovou, která stimuluje tvorbu nových krevních cév, pomáhá regulovat krevní tlak a je nástrojem pro kardiovaskulární funkci. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie