Devětsil lékařský

Petasites hybridus
Petasites hybridus

Devětsil lékařský je vytrvalá, až 50 cm vysoká rostlina se silným oddenkem, ze kterého již počátkem března vyhání tlusté, duté, masově červené, šedoplstnaté, šupinaté lodyhy, ukončené květy v hroznovitých úborech.
Roste v téměř celé Evropě, dále roste v západní a severní Asii. V ČR hojně zejména ve vyšších polohách.
Oddenek obsahuje silici (asi 0,1%), hořčiny, sliz, třísloviny, petasin (asi 1%), isopetasol, inulin, fenol, cholin, sloučeniny síry, kyselinu angelikovou a minerální soli, v květech je navíc přítomna kyselina tanová a dextrin.
Již ve starověku se devětsil používal při morových epidemiích.
Osvědčilo se přikládání listů na morové rány, které se potom zmenšovaly. Až později se zjistilo, že je to zásluhou dezinfekčních a hojivých látek.
Jeho účinné látky působí protikřečově zejména při chorobách dýchacích cest (kašel, chrapot), ale i při křečích žaludku, močového ústrojí či žlučníku, výrazně utišuje kašel, osvědčila se při astmatu, dně, reguluje látkovou výměnu, působí protirevmaticky, močopudně a proti zácpě.
V dnešni době se devětsil uplatňuje hlavně při kožních chorobách, dále proti kašli a chrapotu, k tišení křečí nervového původu a na uvolnění epileptických záchvatů. Slouží též jako močopudný a potopudný prostředek, uplatňuje se při bolestivých menstruacích a vyhání střevní parazity.
Velmi dobré účinky mají devětsilové listy při vnějším použití. Spařené, trochu rozmačkané listy se přikládají při kožních onemocněních, při lupénce snižují, někdy zcela zastavují tvorbu šupin.
Devětsilové listy blahodárně působí, když je přiložíme na bolavá místa při revmatických bolestech, na zanícené žíly, otoky, vyvrtnutí a různé svalové bolesti.   

Mnohostranné použití této byliny jen potvrzuje, že přisoudit jí devět léčivých sil není vůbec přehnané hodnocení.

Kontraindikace

Nejsou popsány. 

Vedlejší účinky  

Je silně aromatický.
Nedoporučuje se užívat dlouhodobě a není vhodný pro těhotné a kojící ženy ani děti. 

Fotogalerie