Zeměžluč lékařská

Centaurium erythraea
Centaurium erythraea

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Dvouletá, 20-40 cm vysoká bylina s přímou lodyhou. Listy přisedlé, svěže zelené, listy přízemní růžice někdy již za květu zaschlé, obkopinaté až obvejčité, listy lodyžní podlouhle kopinaté, úzce kopinaté až vejčitě kopinaté.
Jméno zeměžluč je odvozeno od neuvěřitelně hořké chuti, která dává této bylině punc prvotřidniho léku na všechny choroby zažívacích orgánů.
Účinné látky obsahují hořčiny, pryskyřice, glykosid gentiopicrosid, cukr, kaučuk, éterické oleje, mastné kyseliny, amid kyseliny nikotinové, flavonoidy, magnesiumlaktát, vosk a trochu silice.
Zeměžluč podporuje tvorbu trávicích šťáv a snižuje jejich kyselost, celkově zlepšuje trávení, uplatní se i při chorobách žlučníku a žlučových cest, pomáhá při nechutenství, různých žaludečních potížích apod., osvědčila se i jako celkově tonizující droga, zejména pak u starších lidí.
Dobrých vlastností zeměžluči se využívá nejen při akutních potížích s nestravitelnou potravou nebo záchvatech žlučníkové povahy, ale i při pálení žáhy a překyselení žaludku, žaludeční přecitlivělosti, při nedostatečném vylučování žluči a kamenožlučových potížích, při poruchách tvorby trávicích šťáv žaludku, žlučníku, slinivky i střev, při zácpě, nadýmání, plynatosti a prdlavosti (časté krátké prdy většinou starších lidí majících zanesenou a špatně fungující sliznici střev, projevující se při pozření zdravější a na vlákninu bohaté stravy, která se bohužel zpracovává až ve vzdálenější, v jejich věku již jen málo funkční části střeva). Také při nechutenství až mentální anorexii, chudokrevnosti až leukémii, při jaterních poruchách, psychickém vypětí při menzes a dokonce i cukrovce.

Léčivé účinky zeměžluči lékařské

  • Příznivě ovlivňuje funkci jater, žlučníku, dvanácterníku
  • Zlepšuje trávení
  • Napomáhá při tvorbě žaludečních šťáv a snižuje jejich kyselost
  • Zlepšuje látkovou výměnu (metabolismus)
  • Zvyšuje peristaltiku střev
  • Odstraňuje střevní parazity
  • Celkově podporuje zdravé zažívání

Kontraindikace

Kojení - hořčiny přecházejí do mateřského mléka a kojenec je odmítá.

Vedlejší účinky  

Odvar se nedoporučuje se pít ve velkém množství (nanejvýš dva šálky denně), neboť svou hořkou chutí múže zejména u dětí vyvolávat dávení.
Při dlouhodobém pravidelném pití se stomachický účinek látky snižuje.

Fotogalerie