Jalovec obecný

Juniperus communis
Juniperus communis

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Jalovec obecný je keřovitá až stromovitá stálezelená dřevina z čeledi cypřišovité (Cupressaceae). Roste jako podrost světlých (obzvláště borových) lesů, na pastvinách a stráních.
Na území České republiky je vinou úbytku přirozených stanovišť a nadměrného sběru jalovcových šištic (nepravý plod) dnes již v některých krajích velice vzácný a je proto řazen mezi ohrožené druhy flóry ČR. Jeho aromatické plody se nazývají jalovčinky a jsou hojně používány v potravinářství jako koření nebo surovina pro výrobu známých alkoholických nápojů borovičky a ginu.
Mají též léčivé vlastnosti.
Významné obsahové látky jsou flavonoidy, třísloviny, silice a různé aromatické terpeny jako α-pinen, myrcen, sabinen, limonen a β-pinen.
Jalovčinky byly používány jako lék v mnoha kulturách. Vnitřně působí jako diuretikum a dezinfekce močových cest a používají se při zánětu močového měchýře, plynatosti a křečích. Zevně se užívá olej lisovaný z jalovčinek, a to v koupelích a obkladech při revmatických bolestech ve svalech a kloubech nebo při masážích; rozetřen po pokožce zvyšuje její prokrvení. Jalovec může zesilovat účinek léků snižujících hladinu krevního cukru a léků močopudných. Laboratorně byl také prokázán účinek proti oparu a pro posílení napětí dělohy a děložních stahů, což může usnadnit porod (nebo naopak vyvolat potrat).
Plody mají tak silné dezinfekční účinky, že v dobách středověkých epidemií neonemocněli lidé, kteří během dne žvýkali bobulky jalovce.
I nyní, kdy už takové epidemie nehrozí a existují proti nim účinnější léky, je užitečné rozžvýkat postupně nalačno a pomalu pět až deset jalovcových bobulek na celkové pročištění organismu.
Pro antiseptické účinky se vonného kouře z páleného dřeva, plodů a jehlic odedávna využívá při vykuřování, jalovcová silice také v aromaterapii a esenciální léčbě. Žvýkání jalovčinek potlačuje zápach z úst, zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení. Dioskoridés ve spise De materia medica doporučuje rozdrcený jalovec, rozetřený na penisu nebo v pochvě před stykem, jako antikoncepci; stejným způsobem ho využívali původní obyvatelé Ameriky.
Při vhodném a krátkodobém užívání podporuje činnost ledvin a zvyšuje jejich prokrvení, při užívání delším než šest týdnů však hrozí jejich poškození. 

Léčivé účinky jalovce obecného

  • Působí proti nadýmání a plynatosti
  • Tlumí křeče a revmatické bolesti ve svalech a v kloubech
  • Zesiluje účinky léků snižující hladinu cukru v krvi
  • Účinkuje proti viru oparu
  • Působí jako diuretikum a silná dezinfekce při zánětu močových cest
  • Žvýkání bobulek jalovce potlačuje zápach z úst zvyšuje chuť k jídlu a podporuje trávení. 
  • Žvýkání několika bobulek denně také celkově pročišťuje a dezinfikuje organismus

Kontraindikace

Jalovec může zesilovat účinek léků snižujících hladinu krevního cukru a léků močopudných.
Jalovcové bobule nesmí používat pacienti s onemocněním ledvin, její užívání není vhodné ani v těhotenství a v době kojení. 

Vedlejší účinky  

U citlivých osob se může vyskytnout alergická reakce i při zevním použití. Bývá uváděn jako mírně jedovatý, žádné vážnější otravy však nejsou známy. 

Fotogalerie