Acaí

Euterpe oleracea
Euterpe oleracea

Na palmě Açaí rostou jedlé plody, které jsou uspořádané v trsech.Každý trs váží až 6 kg a jeden kmen palmy poskytuje v průměru 24 kg ovoce ročně.
Açaí roste v celé Amazonii, obzvláště převládá v brazilském státě Pará,
V brazilské bylinné medicíně se olej z ovoce používá k léčbě průjmu, výluh z kořene se používá pro léčbu žloutenky a pro povzbuzení krvetvorby, výluh z nastrouhané slupky z ovoce se používá jako lokálně aplikované mýdlo pro léčení kožních vředů a výluh z rozdrcených pecek se používá proti horečce. V peruánské Amazonii se používá výluh z opražených rozdrcených pecek při horečce a odvar z kořene se používá proti malárii, cukrovce, žloutence, ztrátě vlasů, krvácení, proti nemocem jater a ledvin, menstruačním bolestem a bolestem svalů. V Kolumbii, kde tyto palmy rostou podél pobřeží Pacifiku, se jim říká naidí a z jejich ovoce se připravuje běžný a oblíbený nápoj.
Šťáva z ovoce nazvaná jednoduše Açaí nebo vinho de Açaí (i když není alkoholická nebo kvašená) není ve skutečnosti ve srovnání s jinými ovocnými šťávami příliš výživná. Analyzovaný obsah živin ukazuje na obsah 1 až 4% bílkovin, 7 až 11% tuků, 25% cukru, 0,05% vápníku, 0,033% fosforu, a 0,0009% železa. Obsahuje také stopy síry, vitaminu B1, A a E. Obsahuje 88 až 265 kalorií na 100 g v závislosti na způsobu přípravy.
Tmavě purpurové zbarvení plodů je způsobeno přítomností polyfenolových sloučenin. Jednou z hlavních rostlinných chemikálií přitahující k palmě Açaí stále mnoho pozornosti jsou antokyany. Antokyany jsou skupinou flavonoidů hojně obsažených v rostlinách a způsobující červené až fialové zbarvení některých druhů ovoce, jako hrozny, ostružiny a maliny. Jako dobře známý antioxidant jsou potraviny a plody bohaté na antokyany známé jako prevence proti rakovině a proti stárnutí.    

Kontraindikace

Nejsou popsány.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány. 

Fotogalerie