Sangre de Drago (Dračí krev)

Croton lechleri
Croton lechleri

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Sangre de Drago je až 20 metrů výšky dorůstající štíhlý strom, jehož kůra je šedobílá, bohatě skvrnitá a jehož koruny jsou elegantně tvořeny srdčitými listy. U stezek v deštném lese lze stromy bezpečně rozpoznat díky množství drobných zářezů v kůře, které zde procházející zanechali. Je - li kůra stromu naříznuta nebo sedřena, vytéká totiž tmavě červená šťávovitá, pěnivá míza, jako by strom krvácel - odtud pochází název "dračí krev".
Tato míza má dlouholetou tradici v tradičním léčitelství nativních kmenů jihoamerické Amazonie. První zmínka pochází kolem roku 1600 španělským přírodovědcem a objevitelem otcem Bernabé Cobo, který popisoval léčivé účinky šťávy, obecně známé komunitami Mexika, Ekvádoru a Perú.
Po staletí byly šťávou ( pryskyřicí, mízou ) natírány rány pro zastavení krvácení, pro urychlení hojení, uzavření ran a ochranu zranění před infekcemi. Míza velmi rychle zasychá a vytváří druhotnou kůži.
Vnitřní užití domorodci Peru pro leukorheu, zlomeniny, hemeroidy je stejně obvyklé jako užití při žaludečních vředech. Ostatní kmeny ji používají mimoto i při úplavici, střevní horečce, pyorhei při vaginálních koupelích před porodem, pro zastavení krvácení po porodu a při kožních potížích. 
Sangre de Drago je tradičně používáno v bylinné medicíně Jižní Ameriky. V peruánské medicíně má velmi široké použití a je doporučován pro vnější použití jako potenciální léčivý agens při antiseptických vaginálních koupelích, při kožních obtížích jako ekzém, pro zbavení se dráždivých hmyzích kousnutí. Vnitřně se používá při hemeroidech, ústních vřídcích, tonsilitidě, infekcích v hrdle, tuberkulóze, žaludečních vředech,zažívacích obtížích, reumatismu a pro posílení plodnosti. Sangre de Drago se stalo základem pro dvě farmaka v USA, - společnost Shaman Pharmaceuticals Inc vyvinula dva přípravky obsahující antivirální složky extrahované z mízy a kůry Crotonu lechleri. Jední se o Provir, ústy aplikovaný lék proti virálním infekcím dýchacího traktu a Virend - topický antivirální lék proti herpetoviru ( pásový opar ).

Léčivé účinky mízy stromu sangre de drago

  • Vnější antiseptikum - pomáhá při hmyzím kousnutí, ekzémech, oparech, poraněních
  • Vnitřní antiseptikum - pomáhá při aftech, vřídcích, infekcích hrdla, vředech žaludku a dvanáctníku
  • Pomáhá při paradontóze
  • Pomáhá při tuberkulóze, chřipce a angíně
  • Užívá se proti pásovému oparu
  • Působí proti rakovině
  • Pomáhá při revmatismu
  • Pomáhá při trávících problémech, nadýmání a průjmech 

Kontraindikace

V latexu byla stanovena přítomnost látek s výrazným antibiotickým účinkem. Tento fakt nabádá k indikovanému užití po omezenou dobu s pravidelnými dávkami. 

Vedlejší účinky  

Obsahové látky mohou u zvláště citlivých jedinců zapřičinit alergickou reakci. 

Fotogalerie

Sangre de drago (dračí krev) - video a odborný výklad přímo z Amazonského pralesa - díl 1.

Sangre de drago (dračí krev) - video a odborný výklad přímo z Amazonského pralesa - díl 2.