Sweetie (Oroblanco)

Citrus grandis Osbeck
Citrus grandis Osbeck

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Sweetie můžete objevit také pod názvem oroblanco či oroblanco, pomelito či jaffa sweetie. Jedná se o Citrus grandis Osbeck, sladký citrusový plod bez semen, který se vzhledem velmi podobá pomelu, ale svou chutí připomíná zvláštně sladký grapefruit.

Sweetie se někdy označuje také jako oroblanco grapefruit, jelikož je svou chutí i vzhledem grapefruitu velmi podobné. Oroblanco je citrusovým plodem, který vznikl křížením pomela (Citrus grandis) a bílého grapefruitu (Citrus paradisi), přičemž vzniklo zajímavě sladké, bezsemenné ovoce, které je jemně kyselé a méně hořké než samotný grapefruit. Zajímavé je, že bylo sweetie šlechtěno v Izraeli, která je dnes také jejím největším producentem.
Oroblanco či sweetie může mít kulatý či oválný tvar a je opatřeno silnější slupkou, než má grapefruit. Svou chutí je sladší a méně hořký než grapefruity. Jedná se o šťavnaté ovoce, které chutí připomíná mix pomela a grapefruitu. Při dozrávání je slupka plodů nejdříve zelená, postupně se mění ve žlutou.
Sweetie bývá v exotických končinách součástí snídaní či osvěžujících salátů. I přes svou sladkost obsahuje cca 20 kalorií v jednom plodu. Sladké jsou totiž plody ne díky přebytku cukrů, ale díky nedostatečné kyselosti.
Toto ovoce bývá v exotických končinách součástí snídaní či osvěžujících salátů, dokonale Vás osvěží a potěší svou příjemně sladkou chutí s příchutí grapefruitu.
Šťáva ze sweetie má vliv především na zdraví kardiovaskulárního systému, protože snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi. Sweetie je také bohaté na vitamíny a minerální látky, působí antioxidačně a podporuje obranyschopnost organismu.
Sweetie obsahuje podobné látky jako pomelo, jen v jiném poměru, jedná se samozřejmě o sacharidy, vlákninu, minerální látky (sodík, vápník, hořčík, fosfor) a vitamíny C, B a E

Vedlejší účinky  

Sweetie se nedoporučuje lidem s problémy s ledvinami nebo játry. Sweetie navíc snižuje krevní tlak, takže by se mu měl vyhýbat každý s hypotenzí. Vysoká hladina vitaminu C v plodech může vést k problémům u lidí s poruchami ledvin.

Fotogalerie