Treska obecná

Gadus morhua
Gadus morhua

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Treska obecná obývá chladnější vody severního Atlantského oceánu. Vyskytuje se tak na východním pobřeží USA a Kanady, okolo Grónska, Islandu, Velké Británie, Španělska, Portugalska, Francie, Dánska, Norska, Finska a části evropského Ruska. Vyskytuje se i v Baltském moři, kam proniká z Atlantského oceánu.
Její bílé maso je připravováno na mnoho způsobů a patří mezi oblíbené a oceňované jako chutné, obsahuje 80% vody, 19% bílkovin a 0,7% tuku.
Tresčí maso obsahuje kvalitní, lehce stravitelné bílkoviny.Už při příjmu 100 gramů tresčího masa získá tělo polovinu doporučené denní dávky bílkovin.
Tresčí maso obsahuje velké množství vitamínů A, D, B a B12, jód, selen, draslík a nenasycené mastné kyseliny.

Tresčí játra jsou také považována za lahůdku. Jejich tuk skrývá také řadu prospěšných a cenných nutričních látek a jejich olej byl oblíbeným lékem skandinávských rybářů.
Právě k tresčím játrům se váže i tzv. eskymácký paradox, tedy odolnost obyvatel Grónska proti kardiovaskulárním nemocem. Přispívá k ní právě vysoký obsah nenasycených mastných kyselin omega-3 obsažený právě v tresčích játrech.

Treska je nepostradatelnou součástí stravy, která pomáhá vyrovnat se s obezitou, sportovní výživou založenou na bílkovinách a omezením tuku ve stravě, dietními tabulkami pro lidi s onemocněním trávicího traktu, které jsou kontraindikovány při konzumaci mastných ryb. U onemocnění slinivky břišní, jater a žaludku je tato ryba skutečnou spásou, protože jsou vyloučeny vedlejší účinky konzumace tresky. Nízkokalorický obsah této ryby, založený na nízkém obsahu tuků a sacharidů, z něj činí vynikající součást hubnutí. Lidé žijící v pobřežních oblastech jedí hodně ryb, včetně tresky. Je pozoruhodné, že mezi nimi nejsou prakticky žádní tlustí lidé. 

Vedlejší účinky  

Tresčí játra by neměla být konzumována v případě hypertyreózy, hypertenze, hyperkalcémie a nadbytku vitaminu D.

Fotogalerie