Karbinec evropský

Lycopus europaeus
Lycopus europaeus

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Karbinec evropský je vytrvalá, 20 až 80 cm vysoká bylina s drobnými bílými nachově tečkovanými květy. Vyskytuje se hlavně v Evropě, ale také v Asii, severní Africe a Americe. U nás ho nalezneme od nížin do středních poloh na vlhkých až podmáčených olšinách, luzích a rákosinách, na mokřadech, vlhkých loukách a březích vod.

Tato bylinka obsahuje třísloviny, hořčiny, flavonoidy, silice, pryskyřice nebo terpeny. K léčebným účelům se používá kvetoucí nať byliny.

Karbinec se tradičně využívá k léčbě hyperfunkce štítné žlázy a s ní spojených příznaků nervozity a bušení srdce. Reguluje v těle látkovou výměnu.
Karbinec má také antibakteriální účinky, zvláště tinktura je účinná proti střevním bakteriím, jako je salmonela nebo Escherichia coli, zesilujetaké účinek cyklických antibiotik, a hubí plísně. Poradí si i se zánětem močových cest. Celkově zklidňuje a ovlivňuje příznivě spánek. Dříve se předepisoval jako lék proti malárii.

Léčivé účinky karbince evropského

  • Púsobí sedativně
  • Je účinný proti střevním bakteriím
  • Využívá se k léčbě hyperfunkce štítné žlázy a s ní spojených příznaků nervozity a bušení srdce
  • Má protiplísňové účinky
  • Celkově zklidňuje a zlepšuje spánek
  • Pomáhá při zánětech močových cest

Kontraindikace

Karbinec se nedoporučuje užívat během těhotenství, kojení a dětem do 6 let. Také není vhodné tuto bylinu kombinovat s mořskými řasami. 

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.  

Fotogalerie