Celer (Miřík celer)

Apium graveolens
Apium graveolens

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Bulva i řapík obsahují především vodu, různé vlákniny a některé sacharidy, jako například sacharózu. Ve všech třech variantách - řapíkatém, naťovém i bulvovém celeru jsou vonné ftalidy (silice), fenocyklické sloučeniny, například kyselina chlorogenová a flavonoidy. Silice jsou především v listech. Je v nich i velký počet minerálních látek a stopových prvků - draslíku, vápníku, hořčíku, sodíku, železa, fosforu a chromu, ale i vitaminy A, C a E a některé vitaminy skupiny B, například vitamin B3 (nikotinamid). Bělený celer má vysoký obsah luteinu, což je karotenoid s antioxidačními účinky. V celerovém kořenu je malé množství furanokumarinů. 
Celer podporuje trávení a vyprazdňování díky společnému působení silice, rozpustných a nestravitelných vláknin a draslíku. Vláknina se vodou rozpouští na sliz, který se štěpí až v tlustém střevě. Přispívá tak k rozmnožování střevní mikroflóry a zlepšuje konzistenci stolice. Odpadní látky se tudíž vylučují přímo, čímž se odlehčuje játrům. Proto je celer velmi vhodný pro redukční dietu, při pomalém trávení, a díky hořčinám i při žlučových a jaterních chorobách.
Aktuální výzkumy ukazují, že celer může pomáhat při metabolických onemocněních se zvýšenou hladinou cukru a tuku, jelikož podporuje jejich odbourávání.
Draslík a chrom se podílejí na regulaci krevního cukru, vitamin B3 navíc na metabolismu tuků.
Ftalidy, fenolické sloučeniny a flavonoidy zneškodňují volné radikály a chrání buňky. 

Zajímavost

Dle studie předních univerzitních vědců a televize BBC byl sestaven žebříček 100 potravin z celého světa, které jsou z výživového hlediska pro člověka nejprospěšnější.

Zde byl sušený celer vyhodnocen jako 12. nutričně nejvhodnější potravina na světě !

Vedlejší účinky  

Jen vzácně se vyskytuje syndrom celer-mrkev-pelyněk-koření. Jmenuje se tak proto, že postihuje většinou pylové alergiky, kteří na různé koření reagují nesnášenlivostí. Furanokumariny obsažené v rostlině mohou při styku s kůží na slunci vést k fotosenzibilní reakci na ultrafialové záření, a sice ještě zesílené v případě celeru napadeného houbami nebo ošetřeného fungicidy.

Fotogalerie