Prha arnika

Arnica montana
Arnica montana

Tento druh se vyskytuje pouze v Evropě, zato skoro všude, u nás jej můžeme nalézt v hornatějších polohách na loukách, pastvinách, vřesovištích, travnatých stráních, v lesních světlinách či v kosodřevině.
Prha arnika patří odedávna mezi vysoce ceněné léčivky, používala se od mazání všemožných poranění, přes revmatismus až po léčbu mrtvice a vysokého tlaku.

Arnika díky svému složení povzbuzuje činnost žaludku, střev a ledvin, působí antibioticky, antibakteriálně, antisepticky, proti plísním a houbám, upravuje menstruační cyklus.
Její uplatnění v kardiologii je mnohostranné, zvyšuje krevní tlak, má přímé působení na srdeční sval, léčí anginu pectoris, žilní záněty a nedostatečnost. V této oblasti ji nelze doporučit k domácí léčbě, neboť nesprávné užití může mít fatální následky.
Zevně spolehlivě a rychle napomáhá hojení ran, nikoli však otevřených a hlubokých poranění, odstraňuje také vyrážky a revmatické bolesti, je součástí řady protizánětlivých a regeneračních krémů, pleťových vod a přísad do koupele.

Kontraindikace

Konzumace se nedoporučuje těhotným ženám, neboť překrvuje pánevní orgány, zvláště dělohu. Nelze ji doporučit ani kojícím matkám.

Vedlejší účinky  

Zevně může u citlivých osob vyvolávat alergické reakce. Při požití velkých dávek je rostlina jedovatá, dokonce smrtelně.  

Fotogalerie