Moringa olejodárná

Moringa oleifera
Moringa oleifera

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Moringa olejodárná pochází z jižních úpatí pohoří Himálaj. Již dávno se rozšířila na celý indický subkontinent, do Arábie a Afriky včetně Madagaskaru. Nyní se její nejrůznější kultivary pěstují v teplých oblastech téměř po celé zeměkouli.
Moringa je až 12 m vysoký listnatý strom, jeho plody jsou podélně hluboce žebrovité mírně trojhranné tobolky tvaru lusku ve kterých je až 20 vysoce olejnatých semen.
Listy moringy jsou důležitou potravinou hlavně na indickém subkontinentu a v Africe, jsou součásti pravidelné stravy, konzumují se syrové ve formě salátů i vařené v polévkách a omáčkách.
Tyto listy jsou zdrojem mnoha minerálů, jako např. draslík, fosfor, vápník, mangan, hořčík, zinek a železo, vitamínů jako je betakaroten, riboflavin, biotin, kyselina listová a askorbová, omega 3 a 6 nenasycených kyselin a bílkovin.
Listy suší se, drtí na prášek a podávají jako výživný doplněk stravy dětem, sportovcům atd. Obsahují výrazně více živin a téměř dvojnásobný počet důležitých vitamínů a minerálů než u nás známé zelené superpotraviny spirulina, chlorella a zelený ječmen.
Antioxidační kapacita moringy je více než stonásobná oproti zelenému čaji.
Zelené, ještě nezralé lusky, jsou zase velmi oblíbené zejména na indickém subkontinentu, kde se připravují obdobně jako zelené fazolové lusky. Semena ze zralých plodů se praží a chutnají jako ořechy.
Zralá semena obsahují velké množství oleje (až 40 %) , který se po vylisování používá jednak pro kulinářské účely a kosmetiku, ale i v jemné mechanice, např. hodinářství. Olej prodávající se pod názvem "Behen" je nevysychavý.
Moringu olejodárnou můžeme bez nadsázky považovat za jednu ze superpotravin. Obsahuje vysokou koncentraci všech živin důležitých pro tělo. V zemích třetího světa představuje mnohdy jediný zdroj vitamínů a minerálů. Z hlediska výživy a prospěšných látek jsou nejvýznamnější listy a plody, které jsou doslova nabité živinami a antioxidanty.
Moringový olej v kosmetice zaujímá velmi důležité místo. Je účinný při péči o kůži s pigmentací a vráskami. Lze jej použít také při péči o suché a lámavé vlasy a na citlivou vlasovou pokožku.

Vedlejší účinky  

Žádné vedlejší účinky užívání moringy nejsou známy.

Kontraindikace

Příliš vysoké dávky moringy můžou způsobit poškození zejména jater a ledvin.
Konzumace moringy se nedoporučuje v těhotenství, může totiž způsobovat stahy v děloze a způsobovat komplikace v těhotenství a potenciálně i riziko potratu.

Fotogalerie