Přeslička rolní

Equisetum arvense
Equisetum arvense

Popis, obsahové látky a léčivé účinky

Hned jak roztaje sníh, objeví se na vlhčích místech luk, okolo potoků, na okrajích lesů i jinde, kde se udržuje voda, charakteristické článkované lodyhy přesliček, ukon­čené podlouhlým vejcovitým květenstvím.
Celá řada starých receptur svědčí o tom, že přeslička byla populár­ní již ve starověku a od té doby nachází velmi široké léčebné uplatnění.
Droga obsahuje zejména kyselinu křemičitou (až 7 %, z nichž asi 12 % je rozpustných ve vodě) a dále asi 4 % steroidních saponinů, flavonoidní glykosidy (qyurcetin, luteolin, campherol), hořčiny, organické kyseliny (např. kyselina jablečná), silice, třísloviny a stopy alkaloidů.
Přeslička působí výrazně hojivě, močopudně, zvyšuje pružnost a pevnost cév (kyselina křemičitá), užívá se při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích, zevně podávaná urychluje hojení ran, působí antirevmaticky (z půdy přijímá relativně velké množství zlata), ve formě kloktadla se užívá při angíně, zánětech dutiny ústní, katarech průdušek, k zastavení krvácení z nosu (při výplachu nosu je nutné do odvaru přidat sůl, "aby to nepálilo"), proti vypadávání vlasů, při hemeroidech apod. Pravidelné a dlouhodobé užívání přesličky v malých dávkách (0,15 l odvaru denně) údajně výrazně snižuje riziko vzniku rakoviny.
Droga má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou a je univerzální přísadou do různých koupelí.  

Léčivé účinky přesličky rolní

  • Má hojivé a regenerační účinky
  • Zvyšuje pružnost a pevnost cév
  • Pomáhá při zánětech močového ústrojí nebo při močových či ledvinových kaméncích
  • Zevně aplikovaná urychluje hojení ran a působí antirevmaticky
  • Pomáhá při zánětech dutiny ústní a katarech průdušek
  • Je vhodná k léčbě a prevenci močových kamenů i zánětů
  • Zastavuje krvácení z nosu
  • Pomáhá proti vypadávání vlasů
  • Má značné dezinfekční účinky, slouží k omývání ekzémů a odstraňuje pocení nohou 

Kontraindikace

Přeslička může interagovat s následujícími léky - s diuretiky, steroidy a laxativy (projímadly), dogoxinem, nikotinem, stimulanty, s léky proti dně a s léky na cukrovku.
Neměli by ji užívat následující skupiny: diabetici, pacienti s poruchami funkce ledvin, těhotné a kojící ženy a děti.  

Vedlejší účinky  

Předávkování přesličkou může mít následující důsledky: nízkou hladinu draslíku, deficit thiaminu, toxicitu nikotinu, dermatitidu, alergické reakce, horečku, úbytek váhy, studené ruce a nohy a tak dále.

Fotogalerie