Karambola obecná

Averrhoa carambolaa
Averrhoa carambolaa

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Karambola, také zvaná čínská hvězdice, nebo anglicky Star Fruit je ovoce asi 10 -12 m vysokého listnatého stromu.
Karambola obecná pochází z jihovýchodní Asie. Jmenovitě z Malajsie, Číny a Indie. Nejvíce se pěstuje hlavně na Antilách, Havaji, v Indii a v Malajsii.
Plody karamboly 8–15 cm dlouhé bobule, na příčném řezu hvězdicovitého tvaru, s voskovitou, lesklou, poloprůsvitnou slupkou. Barva je od světle zelené, přes světle žlutou až po sytě zlatožlutou. Dužina voní po jasmínu, je křupavá, křehká a šťavnatá, chuti jemně kyselé až sladké, podle druhu a zralosti. Její chuť je specifická, jablečně citrusová. Uprostřed jsou malá semena, která se mohou jíst spolu s dužinou.
Karambola se konzumuje nejčastěji čerstvá v exotických ovocných salátech nebo jako ozdoba pohárů a nápojů. Lze ji také přidávat do teplých pokrmů.
Plody obsahují antioxidanty, hodně vitaminu C, vápník, hořčík, fosfor a železo a mají nízký obsah cukru.
Šťavnatá dužnina je sladkokyselá až kyselá, obsahuje značné množství šťavelanů.

Vedlejší účinky  

Protože plody karamboly obsahují velké množství kyseliny šťavelové (stejně jako reveň rebarbora) a měly by se konzumovat jen v malém množství.
Při nadměrné konzumaci mohou způsobit otravu, projevující se zejména toxickou encefalopatií, ale i poškození ledvin.
Tomu lze zabránit i současným podáním vápníku v rozpustné formě.

Kontraindikace

U pacientů s ledvinnou nedostatečností je karambola zvláště nebezpečná, protože nejenže se šťavelan hůře vylučuje, ale jeho vysoká koncentrace také zpětně poškozuje již tak narušenou funkci ledvin !

Fotogalerie