Muchovník olšolistý

Amelanchier alnifolia
Amelanchier alnifolia

Popis, obsahové látky a přínos pro zdraví

Muchovník olšolistý pochází z vlhkých světlých lesů severozápadu Severní Ameriky, kde se komerčně pěstuje i na plantážích. V České republice je muchovník olšolistý řídce pěstován v parcích a zahradách, odkud se díky semenům roznášeným ptáky ojediněle dostává mimo vyhrazená území.
Muchovník je opadavý, vzpřímený keř nebo menší strom 2 až 4 m vysoký. Plod je kulovitá, dužnatá, 8 až 15 mm velká malvice, která je ve zralosti modročerná a ojíněná, sladká a šťavnatá.

Muchovník je pěstován jako nenáročný, okrasný keř, jehož čerstvé plody jsou svým vzhledem i složením blízké plodům borůvek, plody obsahují 8 - 12% cukru, organické kyseliny , třísloviny, až 1% pektinů, vitamíny C, B2, dále je muchovník je bohatý na antokyany (178 mg/ 100 g), které jsou nově poznány jako aktivní činitelé v prevenci celé řady chorob a hlavně rakoviny.
Plody muchovníku mají 452 mg na 100g fenolů, 61 mg na 100 g flavonolů.
Obsahují také polyfenoly: kvercetin, kyanidin, delfinidin, pelargonidin, petunidin, peonidin, malvidin a další . Dužina plodů je velmi šťavnatá. Pro vyšší výtěžnost šťávy je výhodné, pokud se plody nechají po sklizni ještě asi 7 dní přezrát. Pak se vylisuje až 80% šťávy. Šťáva má nádhernou karmínovou barvu a v kombinaci s rakytníkem vytváří podle zastoupení celou barevnou škálu pro míchané nápoje.
Plody muchovníku se také využívají pro výrobu zavařenin a kompotů. Za svou barvu vděčí anthokyanovým barvivŧm. Anthokyany patří mezi důležité antioxidanty, které odbourávají škodlivé volné radikály. Připisuje se jim účinek v prevenci zejména rakovinných onemocnění a doporučuje se dbát na jejich pravidelný přísun v potravě.

Vedlejší účinky  

Nejsou popsány.

Fotogalerie